top of page

Masz kredyt we frankach albo kredyt oparty o WIBOR?

Możemy pomóc!

Co możemy osiągnąć?

Kredyt CHF

CHF 01

Unieważnienie umowy

Klauzule przeliczeniowe stosowane są przez banki w umowach frankowych do ustalania wysokości salda kredytu (kredyty indeksowane) lub wysokości kwot wypłacanych w PLN (kredyty denominowane), a także wysokości miesięcznej raty kredytu. Najczęściej oparte są one o wewnętrzny kurs banku, który ten może ustalać całkowicie dowolnie.

Takie klauzule są klauzulami abuzywnymi. które nie obowiązują konsumenta już od momentu zawarcia umowy. Ich uchylenie przez sąd stanowi przesłankę do ustalenia nieistnienia całego stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu.

 

Takie ustalenie wiąże się z:

  • natychmiastowym zaprzestaniem dalszego spłacania kredytu - kredyt zostaje zamknięty,

  • obowiązkiem dokonania przez bank zwrotu na rzecz konsumenta wszystkich kwot zapłaconych w wykonaniu umowy,

  • obowiązkiem konsumenta rozliczenia się z bankiem z kwoty wypłaconego kredytu,

  • wykreśleniem hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

CHF 02

Odfrankowienie kredytu

Stwierdzenie, że klauzule przeliczeniowe są abuzywne, a zatem nieobowiązujące, nie powoduje w każdym przypadku automatycznego stwierdzenia nieważności całej umowy.

Choć zdarza się to coraz rzadziej, możliwe jest ustalenie przez sąd, że umowa bez klauzul abuzywnych powinna być dalej wykonywana.

W takim przypadku przyjmuje się, że kredyt powinien być od początku spłacany tak, jakby został udzielony w złotówkach, bez przeliczeń walutowych, lecz z zachowaniem pierwotnego oprocentowania (LIBOR + marża).

Takie ustalenie wiąże się z:

  • zmianą zasad spłaty kredytu na przyszłość. Raty spłacane są w oparciu o saldo ustalone na podstawie faktycznie wypłaconych przez bank środków w PLN, co znacząco zmniejsza kwotę miesięcznej raty,

  • obowiązkiem dokonania przez bank zwrotu na rzecz konsumenta nadpłaty wynikającej ze stosowania przez bank przeliczeń walutowych.

Kredyt WIBOR

WIBOR 01

Unieważnienie umowy

Umowy kredytów udzielanych w PLN oparte są o zmienne oprocentowanie. Oprocentowanie to jest składową dwóch czynników - stałej marży banku oraz zmiennego wskaźnika WIBOR. Istnieją poważne wątpliwości, co do prawidłowości sposobu ustalania tego wskaźnika oraz jego zgodności z przepisami prawa.

Klauzule uzależniające oprocentowanie kredytu od wskaźnika WIBOR mogą zostać uznane za klauzule abuzywne, które nie obowiązują konsumenta już od momentu zawarcia umowy. Zależnie od konkretnej treści tych klauzul, ich uchylenie przez sąd stanowi przesłankę do ustalenia nieistnienia całego stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu.

Takie ustalenie wiąże się z:

  • natychmiastowym zaprzestaniem dalszego spłacania kredytu - kredyt zostaje zamknięty,

  • obowiązkiem dokonania przez bank zwrotu na rzecz konsumenta wszystkich kwot zapłaconych w wykonaniu umowy,

  • obowiązkiem konsumenta rozliczenia się z bankiem z kwoty wypłaconego kredytu,

  • wykreśleniem hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości.

WIBOR 02

Usunięcie oprocentowania

Stwierdzenie, że klauzule odwołujące się do WIBORu są abuzywne, może stanowić podstawę do wyeliminowania z umowy kredytu postanowień dotyczących jego oprocentowania.

W takim przypadku przyjmuje się, że kredyt powinien być spłacany od początku z pominięciem postanowień dotyczących oprocentowania, lecz z zachowaniem pozostałych postanowień umowy.

Takie ustalenie wiąże się z:

  • obowiązkiem dokonania przez bank zwrotu na rzecz konsumenta wszystkich dotychczas zapłaconych rat odsetkowych,

  • zmianą zasad spłaty kredytu na przyszłość. Spłacane są wyłącznie raty kapitałowe. Kwestie dotyczące ilości rat, terminów płatności, innych opłat i zabezpieczeń pozostają bez zmian.

WIBOR 03

Usunięcie WIBORu

Stwierdzenie, że klauzule odwołujące się do WIBORu są abuzywne, może stanowić podstawę do wyeliminowania z umowy jedynie postanowień odnoszących się do samego WIBORu, jako składowej oprocentowania.

W takim przypadku przyjmuje się, że kredyt powinien być spłacany od początku jedynie z pominięciem WIBORu, lecz z zachowaniem pozostałych postanowień umowy.

Takie ustalenie wiąże się z:

  • obowiązkiem dokonania przez bank zwrotu na rzecz konsumenta nadpłaty wynikającej z "doliczania" WIBORu do oprocentowania,

  • zmianą zasad spłaty kredytu na przyszłość. Kredyt spłacany jest tak, jakby oprocentowanie stanowiła wyłącznie stała i określona w umowie marża banku.

Niezależnie od rodzaju umowy:

Zabezpieczenie roszczenia

Każdy konsument wnoszący pozew przeciwko bankowi może domagać się zabezpieczenia roszczenia. Zabezpieczenie roszczenia polega na uregulowaniu wzajemnych stosunków stron na czas postępowania, w sposób gwarantujący osiągnięcie jego celu i zapobieżenie dalszego naruszania praw konsumenta. Może ono polegać przykładowo: w przypadku żądania unieważnienia umowy, na zawieszeniu płatności rat na czas procesu, a w przypadku żądania odfrankowienia kredytu lub usunięcia WIBORu na ustaleniu,  że wysokość rat musi być ustalana z pominięciem klauzul abuzywnych (czyli płaceniu niższych rat w trakcie trwania procesu).

Zwrot kosztów sądowych

W przypadku wygranej, bank zostanie obciążony kosztami procesu, które będzie musiał zwrócić konsumentowi. Koszty procesu obejmują przede wszystkim opłatę sądową oraz koszty zastępstwa procesowego. Oznacza to, że całość lub część kosztów, jakie konsument poniósł na sprawę, zostanie zwrócone mu przez bank.

Jak działamy?

1

Analiza umowy kredytowej

Skontaktuj się z nami i prześlij nam swoją umowę kredytu. My dokonamy bezpłatnej analizy Twojej umowy, opiszemy jakie roszczenia mogą Ci w związku z nią przysługiwać, a także przedstawimy strategię procesową służącą realizacji tych roszczeń. Poinformujemy o ryzykach procesu.

Na tym etapie przestawimy Ci również jasne i czytelne warunki naszej współpracy.

2

Skompletowanie dokumentów

Poinformujemy Cię, jakie dokumenty są potrzebne do skutecznego poprowadzenia sprawy i - w razie potrzeby - pomożemy z ich uzyskaniem od banku.

Dotyczy to w szczególności historii kredytu i zaświadczeń o spłaconych ratach, które są niezbędne do precyzyjnego określenia roszczeń finansowych.

3

Proces i rozliczenie z bankiem

Sporządzimy pozew i wniesiemy go w Twoim imieniu do sądu. Będziemy Cię reprezentować aż do prawomocnego zakończenia postępowania. Będziemy brać udział w rozprawach. Przygotujemy Cię do wszystkich czynności, w których konieczny będzie Twój osobisty udział.

Po uzyskaniu wyroku, pomożemy Ci w rozliczeniach z bankiem.

kontakt analiza
Skontaktuj się z nami i uzyskaj darmową analizę Twojej umowy!

Dziękujemy za kontakt!

bottom of page